Promovarea modelului privind incluziunea persoanelor nevazatoare in actul decizional din Republica Moldova si Romania, prin vot direct si secret (2010 - 2011)
Aplicant Republica Moldova: Reprezentanta Asociatiei Obstesti Hilfswerk Austria Aplicant Romania: Centrul Euroregional pentru Democratie, Timisoara
Parteneri
Societatea Orbilor din Republica Moldova, Asociatia Nevazatorilor din Romania - Filiala Interjudeteana Bihor Salaj
Obiective specifice Identificarea si analiza mecanismelor existente pentru asigurarea votului nevazatorilor Elaborarea unui model de participare la vot pentru persoanele nevazatoare Promovarea modelului prin campanii de informare privind oportunitatile de incluziune a nevazatorilor in actul decizional
Grup tinta Persoanele cu dizabilitati de vedere ONG-urile care ofera asistenta persoanelor cu dizabilitati Reprezentantii Autoritatii Electorale Permanente
Activitati Efectuarea unei analize diagnostic privind introducerea votului direct si secret pentru nevazatori, prin buletine de vot cu caractere Braille Ateliere de dezbateri pentru informarea si consultarea grupurilor tinta, precum si pentru sensibilizarea opiniei publice din Romania si Republica Moldova Elaborarea Registrului Electronic al Alegatorului Navazator din Republica Moldova Campanie de informare si promovare a modelului incluziunii persoanelor cu dizabilitati de vedere n actul decizional (buletin electronic, blogul proiectului: http://provotnevazatori.wordpress.com/ , film documentar, emisiuni radio etc.) Conferinta finala de diseminare a bunelor practici identificate in contextul proiectului
Proiectul este implementat in perioada 1 iunie 2010 - 31 martie 2011, cu sprijinul financiar al Programului Natiunilor Unite pentru Dezvoltare (UNDP) din Republica Moldova si Guvernului Romaniei.